sobota, 21 grudnia 2019

Znaczek - logo bloga

          Witam Was

           Na początku chciałbym Was przeprosić, że moje wpisy były nieregularne ale było to związane ze zmianami jakie mieliśmy z Żoną zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym.
       Ten krótki wpis który dziś umieszczam będzie związany z tym, że od dzisiaj, zaczyna funkcjonować znak graficzny mojego bloga który wiązać się będzie z wpisami jak również staje się moim znakiem rozpoznawczym. 
          Znak graficzny będzie zarówno w wersji kolorowej oraz w wersji biel-czerń. Mam nadzieję, że przypadnie Wam on do gustu ale jak to mówią o gustach się nie dyskutuje. A pytanie czemu zrobiłem w dwóch wersjach to moja tajemnica o której się kiedyś dowiecie.
        
           Pozdrawiam Was









.



















Wszelkie materiały, informacje, słowniki, zdjęcia, pliki, rysunki, mapy które dostępne są
na moim blogu https://hi-storyzone.blogspot.com/ nie mogą być wykorzystywane w całości lub w częściach bez pisemnej zgody właściciela bloga.
Wszelkie prawa zastrzeżone.





sobota, 14 grudnia 2019

Wieża spadochronowa w Katowicach.


Hej.
   Podczas przejeżdżania przez Katowice postanowiłem odwiedzić jedno z charakterystycznych miejsc jakim jest Wieża Spadochronowa mieszcząca się w parku im. Tadeusza Kościuszki której obrona w początkowych dniach września 1939 r. stała się legendą.
Może zacznę od historii budowy wież w Polsce w okresie miedzywojennym (1918-1939)
Pomysłodawcą i konstruktorem wież spadochronowych był inż. Jerzy Koziołek z Chorzowa. Jego pierwsza wieża jaką wybudował miała wysokość 28 m. do skoków na wysokości 20 m., wybudowana w sierpniu 1936 r. Do września 1939 r. na terenach ówczesnej Polski wybudowano 17 wież spadochronowych.
     Do czego służyła czym była?
Wieża spadochronowa była kolejnym etapem w szkoleniu przyszłych spadochroniarzy. Umożliwiała ona wykonywanie skoków z autentyczną uprzężą spadochronową (dla niezorientowanych uprząż to te pasy od plecaka w którym mieścił się spadochron) gdzie sama czasza spadochronu (dla niezorientowanych to białe płótno które często widzimy na filmach lub zdjęciach przypominające otwarty parasol) była już atrapą, otwartą na stałe i utrzymywana w tym stanie przez metalową obręcz. Spadochron był podwieszony na jednym końcu liny która przechodziła przez bloczki. Na drugim końcu liny były odpowiednie obciążniki, które powodowały że skoczek poruszał się w dół z prędkością około 4m/s.
     Sam wygląd wieży pokaże Wam na zdjęciach by bardziej uzmysłowić jak ona wyglądała.

 

















    Jaki był cel skoków z wież?
     Przyzwyczajenie skoczka do wysokości oraz do tego że musi skoczyć ze znacznej wysokości w dół. Ze wspomnień skoczków wyłania się obraz, że pierwszy skok była najbardziej stresujący oraz pozwalał oswoić się z myślą skoku z dużej wysokości w "nieznane" oraz pozwalał nabyć przekonania że skok z dużej wysokości może być bezpieczny. Kolejne skoki powodowały już wyćwiczenia techniki samego skoku i lądowania na ziemi.
Budowa Wieży Spadochronowej w Katowicach.
Wieża została wybudowana w 1937 r. z inicjatywy LOPP (Liga Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej) a projekt wykonano w Biurze Technicznym Budowy Mostów w Chorzowie Była najwyższą wieżą spadochronową wybudowaną w Polsce i liczyła 50 m wysokości. Na samym szczycie znajdowała się platforma z której wykonywano skoki. Na około platformy zainstalowana była balustrada z dzrwiczkami. Balustrada była ruchoma, w taki sposób skok można było by dostosować do kierunku wiatru.
      Sama jej budowa  przebiegała z trudnościami. Nie tylko problemem  dla LOPP-u było zebranie funduszy na ukończenie jej budowy, ale także sprzeciwy właścicieli (koncern Hohenlohe) kopalni Wujek których pola wydobywcze węgla znajdowały się pod parkiem na którym stała wieża. Właściciele kopalni obawiali się, że przez wydobycie węgla i powstały w ten skutek szkody górnicze mogą naruszyć konstrukcję wieży dlatego jeszcze przed budową chcieli się zabezpieczyć przez ewentualnymi stratami materialnymi czy ofiarami ludzkimi.
Ciekawostką w budowie jest to że oprócz schodów na szczyt, wieża posiadała również elektryczną dwuosobową windę.
      Wieża w czasie II Wojny Światowej była owiana legendą.
Budowla ta ma swój epizod w czasie kampanii wrześniowej i rozpoczyna się pod koniec sierpnia 1939 r. W związku z tym że wieża ze względu na swoją wysokość była odpowiednim miejscem na usytuowanie posterunku obserwacyjno-meldunkowego (podobne punkty znajdowały w tzw. drapaczu chmur przy ul. Żwirki i Wigury oraz na Domu Powstańca w pobliżu placu Wolności).  Celem tworzenia tych punktów była obserwacja przestrzeni powietrznej oraz identyfikacja nadlatujących obiektów latających (samoloty).  Służbę w tych punktach pełnili harcerze, dlatego pod koniec sierpnia 1939 r. władze harcerskie zarządziły powrót wszystkich drużyn (z wycieczek, obozów, kolonii) do miejsc zamieszkania. Harcerze z Katowic zajęli się organizowaniem m.in opieki nad dziećmi, pomocy dla mieszkańców z terenów przygranicznych którzy przed obawą wybuchu wojny zaczęli napływać do miasta, pracowali w punktach informacyjnych, czy w punktach łączności telefonicznej a także jak już wspomniałem obsadzali posterunki obserwacyjno-meldunkowe. 2 września 1939 r. Polskie Władze Wojskowe zarządziły ewakuację miasta. Rozkaz ten również dotyczył załóg posterunków obserwacyjno-meldunkowych. Na ranem 3 września 1939 r. harcerze z punktu na wieży spadochronowej zaczęli likwidować swój posterunek. Władze nad miastem zaczęli przejmować członkowie Komend Powstańców Śląskich, którzy kategorycznie odmówili wycofania się z Katowic bez walki i zaczęli tworzyć jednostki samoobrony do których zaczęli napływać harcerze i tutaj, pojawiają się zbieżności (które kiedyś może uda się rozwiązać) przez kogo wieża spadochronowa w Katowicach była ponownie obsadzona i broniona.
Według naocznych świadków wieża spadochronowa została ponownie obsadzona przez harcerzy ale także pojawiają się informację świadków że w/w wieże obsadzali gimnazjaliści, byli powstańcy powstań śląskich, wojskowi czy cywile. Mieli oni do dyspozycji broń w postaci pistoletów, granatów czy ręcznych karabinów maszynowych.
Już przed południem 3 września południowe dzielnice Katowic zaczęły być zajmowane przez oddziały niemieckie. Dalszą ich drogę przez miasto wstrzymał kapitan Paweł Staszkiewicz z 3 batalionu 201 pułku piechoty przy pomocy kompani kolarzy(100 osób), a także ochotników, byłych powstańców śląskich, harcerzy pod dowództwem Nikodema Renca. Jednostki te obsadziły południowy skraj parku w którym znajdowała się wieża. Nad ranem 4 września gdy Niemcy przełamali ich obronę, mieli już prawie otwartą dalszą drogę na której stała wieża. Obrońcy zaczęli ostrzeliwać Niemców a ci zaczęli odpowiadać im ogniem z karabinów maszynowych a także z broni pokładowej przelatujących samolotów. Opór Polaków na wieży zakończył się wraz z ogniem armat które ściągnęli Niemcy aby stłumić opór obrońców.
      Do dzisiaj nie wiadomo co się stało z ciałami zabitych czy rannych obrońców. Według naocznych świadków, po przełamaniu obrony przez Niemców, ciała zabitych i rannych harcerzy, Niemcy zrzucali z pomostu wieży z wysokości 50 m. Ciała zamordowanych harcerzy znajdują się w zbiorowej mogile na cmentarzu komunalnym w Katowicach przy ul. Panewnickiej
Do dzisiaj toczą się dyskusję na ten temat obrony wieży spadochronowej w Katowicach.
W latach 40 decyzją okupanta niemieckiego wieża została całkowicie rozebrana a jej elementy przetopione w hucie.
      Powojenne losy.
Po II wojnie światowej w latach 50, wieża spadochronowa została odbudowana ale już liczyła tylko 35 m. wysokości (przed wojną miała 50 m) i były przez krótki okres czasu przeprowadzone na niej ćwiczenia spadochronowe ale jak podają niektóre przekazy zaprzestano ich po protestach mieszkańców co miało prawdopodobnie wpływ  po tragicznych wspomnieniach z czasów wojny.
Współcześnie u stóp wieży spadochronowej znajduje się Pomnik Bohaterów z obeliskiem na którym widnieje napis: "Wieczna cześć i chwała bohaterskim harcerzom, którzy swoje młode życie oddali ojczyźnie w walce z najeźdźca hitlerowskim we wrześniu 1939 roku".

      Przez miasto Katowice biegnie wytyczony "Szlak Wieży Spadochronowej" prowadzący przez wszystkie ważniejsze punkty obrony miasta w 1939.
       Miłą ciekawostką związaną z wieżami spadochronowymi jest to, że w okresie II wojny światowej Polacy którzy przedostali się do Wielkiej Brytanii zaczęli tam stawiać pierwsze wieże spadochronowe na których to ćwiczyli Polscy "Cichociemni" a także żołnierze z Samodzielnej Brygady Spadochronowej pod dowództwem gen. Stanisława Sosabowskiego którzy wzięli udział w operacji "Market Garden" w Holandii w 1944 r.

       Pamiętajcie !!! będąc w Katowicach idźcie do Parku im. Tadeusza Kościuszki pod obecną wieżę spadochronową zobaczcie ją zarówno pod względem eksponatu historii architektury a także jako niemego świadka tamtych tragicznych wydarzeń jakim była wojna podczas której tak wielu zginęło synów i córek ukochanej ojczyzny.


       Dołączam mapkę najbliżej okolicy parku w którym stoi wieża aby umożliwić Wam dojście do niej. Dla zmotoryzowanych najlepiej zaparkować od strony ul. Kościuszki na obrzeżach parku są tam parkingi czasami może się zdarzyć problem ze znalezieniem miejsca do parkowania.

     Dla poruszających się pieszo znajdują się tam przystanki które umożliwią wam dotarcie na miejsce.


1. Mapa - Źródło Google Maps






Wszelkie materiały, informacje, słowniki, zdjęcia, pliki, rysunki, mapy które dostępne są
na moim blogu https://hi-storyzone.blogspot.com/ nie mogą być wykorzystywane w całości lub w częściach bez pisemnej zgody właściciela bloga.
Wszelkie prawa zastrzeżone.




Cmentarz I Armii Wojska Polskiego we wsi Stare Łysogórki

Witajcie.       .............ciąg dalszy relacji z podróży szlakiem Forsowania Odry w 1945 r., dzisiaj zabieram Was   w miejsce zad...